Wersal, położony tuż pod Paryżem, w zabytkowym regionie Ile-de-France, to jedno z najchętniej odwiedzanych miast we Francji. Turystów z całego świata przyciąga tu przede wszystkim okazały barokowy Pałac Słońca, skrywający w swych komnatach niezwykłe tajemnice barwnej historii Francji.

Co warto zobaczyć w Wersalu?

Zwiedzanie Wersalu warto rozpocząć od słynnego Pałacu Słońca, stanowiącego przykład klasycznego, pełnego przepychu baroku. Jego nazwa związana jest z królem Ludwikiem XIV, zwanym również Ludwikiem Słońce. Budowę obiektu rozpoczęto w 1661 r. Kompleks składa się z pałacu głównego, malowniczych zielonych ogrodów w stylu francuskim z licznymi fontannami, a także dwóch pałaców Trianon (Grand oraz Petit). Latem organizowane są tutaj pokazy muzyczno-świetlne na fontannach.

Wersal we Francji

Podczas zwiedzania Wersalu warto także udać się do funkcjonującego na terenie obiektu Muzeum Historii Francji oraz zobaczyć wystawę królewskich powozów, składającą się z przepięknych odrestaurowanych karet, które mieszczą się w Wielkich Stajniach Królewskich. Ociekające złotem i zdobione licznymi rzeźbami oraz ornamentami pojazdy wprawią w zachwyt miłośników zwiedzania. Niezwykłą atrakcję Wersalu stanowi również Muzeum Lambinet, przedstawiające historię miasta, założone w 1932 r., w hotelu o tej samej nazwie. Wewnątrz podziwiać można stare meble, ceramikę, rzeźby i obrazy miejskich artystów oraz przyjrzeć się historycznym planom Wersalu.

Wersal – atrakcje okolic Paryża

Wycieczka do Wersalu to doskonały pomysł dla pasjonatów zwiedzania, pragnących poznać niezwykłą i barwną historię Francji. Reprezentacyjny pałac króla Słońce z pełnymi przepychu komnatami, malowniczymi ogrodami i wspaniałą kolekcją zabytkowych karet to obowiązkowy punkt zwiedzania dla tych, którzy planują dłuższy wypoczynek w okolicach Paryża.