Wenecja to miasto niezwykłe i często określane jako perła w koronie Włoch. Jego patronem jest święty Marek, którego prochy złożone są w głównej miejskiej bazylice, właśnie pod jego wezwaniem.
Centralny plac również nosi jego imię i jest to jeden z charakterystycznych punktów orientacyjnych. Wokół placu Świętego Marka stoi wiele zabytków architektury m.in. wieża zegarowa, budynek prokuratorii. Sam plac, co ciekawe w czasie, gdy podnosi się poziom wody jest zalewany, można się nawet wtedy po nim poruszać po specjalnie rozkładanych kładkach.

Niezwykle ciekawym budynkiem jest Pałac Dożów, przepiękny przykład weneckiego gotyku wzniesiony w IX wieku jako zamek.

Warto też wybrać się do dzielnicy żydowskiej, która po dziś dzień zachowała wygląd i charakter tego typu miejsc sprzed lat. Obecnie jest to czynnie i bardzo prężnie działające centrum kultury żydowskiej. Jest tu kilka synagog, warte odwiedzenia jest też Museo Ebraico.

Wenecja jest miastem kanałów, nad którymi rozciągają się setki mostów. Poruszać się tu można wyłącznie drogą wodną, nie ma samochodów, a do przemieszczania się służą tramwaje wodne czyli vaporetto. Najbardziej znanym i zarazem najstarszym weneckim mostem jest Ponte Rialto. Został wybudowany w XII wieku wówczas był to most pontonowy, który w XIV wieku zastąpił most drewniany. Utrzymywany był z czynszów pobieranych od kupców, którzy na moście mieli swoje kramy. Z czasem drewniany most został zastąpiony kamiennym, znalazło się na nim i miejsce dla kramów, które stoją tam po dziś dzień.

Moving through Venice from geoff tompkinson on Vimeo.

Kiedy planować wyjazd do tego niezwykłego miejsca? Najlepiej w czasie karnawału, który zaczyna się w drugi dzień świat Bożego Narodzenia. Wówczas zabawa trwa tu od świtu do nocy. Uczestnicy karnawału są przebrani w kostiumy i noszą charakterystyczne maski znane jako weneckie maski. Nota bene jest to najczęstsza pamiątka przywożona przez turystów z Włoch.

W pobliżu Wenecji leży wyspa Murano znana na całym świecie z produkcji niezwykłej urody szkła.
Początki tej działalności sięgają XIII wieku, kiedy to w 1291 roku właśnie z Wenecji zostały przeniesione na wyspę fabryki zajmujące się wytopem szkła, a wszystko to z obawy przed wybuchem pożarów w mieście. Niezwykłym przeżyciem jest wycieczka do wytwórni szkła, w czasie takiej wyprawy można zobaczyć proces produkcyjny.
Przed laty na wyspie było też wiele zamków i pałaców, jednak nie przetrwały one do dzisiejszych czasów. Z zachowanych warto odwiedzić Palazzo Trevisan.

Dodaj komentarz