Do stolicy Francji – Paryża każdego roku przyjeżdżają miliony turystów. Z racji położenia w Europie w strefie klimatu umiarkowanego pojęcie sezonu martwego w przypadku Paryża nie istnieje. Można tu przylecieć samolotem, przyjechać samochodem, autobusem lub pociągiem, w zależności od tego jaki środek transportu preferujemy.

Jest kilka żelaznych punktów programu bez których wycieczka po Paryżu nie będzie udana.

I tak wycieczkę możemy zacząć od Wieży Eiffla, która została wybudowana w 1889 roku na paryską wystawę światową. Początkowo wzbudzała wśród paryżan kontrowersje i nie cieszyła się dużą popularnością. Zresztą była pomyślana jako obiekt czasowy i po wystawie miała być rozebrana. Stało się inaczej i dziś uważana jest za symbol Paryża, a do tej pory odwiedziło ją 200 milionów turystów.
Kolejnym takim paryskim punktem orientacyjnym jest Luwr czyli dawna siedziba królewska a od czasów napoleońskich po dziś dzień największe muzeum na świecie. W jego zasobach znajdują się eksponaty z pochodzące ze starożytnego Egiptu, sztuka Bliskiego Wschodu, dzieła ze starożytnej Grecji i Rzymu, obszerna kolekcja rzeźby, grafiki i malarstwa.


Paris in Motion (Part 1) from Mayeul Akpovi on Vimeo.

Na wyspie Île de la Cité znajduje się katedra Notre Dame, to chyba najbardziej znany obiekt sakralny w Paryżu. Ta gotycka katedra była budowana przez 180 lat i zachwyca pięknem każdego dnia.
Wielbiciele muzyki klasycznej powinni wybrać się do budynku opery czyli Palais Garnier zbudowanego w XIX wieku w stylu eklektycznym. Wnętrze jest bogato zdobione freskami, rzeźbami i sztukateriami. Sufit zdobią freski wykonane przez Marca Chagalla.
Na szczycie Montmartre wznosi się bazylika Sacré-Cour wybudowana na przełomie XIX i XX wieku w stylu romańsko-bizantyjskim. Wybudowana została dla uczczenia żołnierzy, którzy polegli w wojnie prusko-francuskiej. Bazylika jest bogato zdobiona, kopuły od wewnątrz zdobią przepiękne freski, a elewacja jest wykończona trawertynem, który jest biały i właśnie od wyglądu elewacji bazylika wzięła swoją nazwę. Dodatkową ozdobą są również liczne witraże.

Dodaj komentarz