Olimp poza sławą osadzoną w mitologii jest znany jako piękna góra będąca siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt. W 1981 roku UNESCO usankcjonowało w obrębie góry Olimp i jej otoczenia – Rezerwat Biosfery. Najwyższy punkt góry nazywany Mytikas znajduje się zaledwie w odległości 78 km od Salonik w linii prostej i 18 km od wybrzeża.

Olimp jest najwyższą górą w Grecji, a drugiem szczyt Bałkanów (nieznacznie ustępuje górze Musała – 2925 m.n.p.m.). Teren rezerwatu obejmuje skaliste szczyty, głębokie wąwozy, alpejskie hale i gęsty las. Wszystkie te elementy połączone razem tworzą niepowtarzalną magię tego miejsca. Masyw Olimpu obejmuje 52 szczyty, o wysokościach począwszy od 760 do 2.918 m.n.p.m., które tworzą panoramę o niepowtarzalnym pięknie.

Na klimat w otoczeniu masywu Olimpu ma wpływ jego lokalizacja, wysokość oraz ekspozycja stoków górskich. Ogólnie można powiedzieć, że jest to klimat śródziemnomorski, ciepły i suchy w lecie, a w zimie deszczowy. Przez około siedem miesięcy w roku najwyższe partie masywu są pokryte śniegiem. Średnia temperatura w zimie waha się od -20 ° C do + 10 ° C, a latem od 0° C do 20° C.
Szczyt zazwyczaj przysłonięty jest chmurami. Olimp jest miejscem, w którym często spotykają się masy powietrza o różnej temperaturze, co powoduje częste występowanie burz z gwałtownymi wyładowaniami.

Jak wędrować po masywie Olimpu:
Większością górskich szlaków Olimpu można wędrować przez cały rok, pod warunkiem, że jest się odpowiednio wyposażonym i przygotowanym oraz warunki pogodowe na to pozwalają. Wzdłuż większości z nich można spotkać schroniska lub kwaterach prywatnych. Na miejscu serwowane są pyszne posiłki przygotowywane głównie z miejscowych produktów.

Pośród dostępnych szlaków są:

  • szlaki trekingowe/turystyczne oznaczone w zależności od poziomu trudności
  • tematyczne szlaki turystyczne
  • szlaki o charakterze alpejskim czyli takie z elementami wspinaczki górskiej
  • dłuższe trasy regionalne

Jak najwygodniej dotrzeć do Grecji w pobliże Olimpu?

Dodaj komentarz