Machu Picchu jest położone 2430 m n.p.m., w samym środku górskiego tropikalnego lasu, w niezwykle pięknej okolicy, jakieś 100 km od Cuzco – miasta w południowej części Peru. Naturalnie otoczone górami, położone na wschodnich stokach Andów, obejmujących dorzecze górnej części Amazonki z bogatą i różnorodną florą i fauną.
Bez wątpienia, Machu Picchu to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc zbudowanych przez Indian epoki prekolumbijskiej, a dokładnie przez Inków. Gigantyczne mury, tarasy i podjazdy wydawać by się mogło, że zostały wycięte z jednolitej skały.

Atrakcja ta jest osadzona na styku peruwiańskich And i Amazonii, z centralnym punktem w postaci Historycznego Sanktuarium Machu Picchu. To najbardziej znane i najlepiej zachowane miasto Inków w Peru uważane jest za jedno ze szczytowych osiągnięć ich cywilizacji. Obszar wpisany na listę Światowego Dziedzictwa obejmuje 32,592 hektarów górskich stoków, szczytów i dolin otaczających jego serce, wspaniały zabytek archeologiczny Cytadelę.

Zbudowane w XV wieku Machu Picchu zostało opuszczone, gdy imperium Inków zostało podbite przez Hiszpanów w XVI wieku. Dzięki swojemu położeniu pośród niedostępnych szczytów nie było znane do 1911 roku, dopiero wówczas ten unikalny kompleks archeologiczny stał się szerzej znany w świecie.

W skład jego wchodzi około 200 konstrukcji tworzących niezwykły ośrodek religijny, ceremonialny, astronomiczny i rolniczy. Całość zlokalizowana jest na stromej grani, poprzecinanej kamiennymi tarasami. Miasto zbudowano według rygorystycznie przestrzeganego planu z podstawowym podziałem na górną i dolną część, oddzielając cześć rolniczą od obszarów mieszkalnych, z dużym placem między nimi. Do dziś wiele tajemnic Machu Picchu pozostaje nierozwiązanych, w tym jaką rolę odgrywało dla Inków.

Machu Picchu from irenaVision on Vimeo.

Architektura Machu Picchu łączy się doskonale z otaczająca je piękną przyrodą, z którą jest ściśle powiązane. Liczne ośrodki pomocnicze, rozbudowany system dróg i szlaków, kanałów irygacyjnych i tarasy rolne to dodatkowa wartość tego miejsca.
Miasto Inków Machu Picchu jest doskonałym przykładem ekologicznego działania jego twórców. Połączenie otoczenia przyrodniczego, arcydzieł sztuki, urbanistyki, architektury i inżynierii cywilizacji Inków tworzy niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

Dodaj komentarz