Loch Ness jest najprawdopodobniej najbardziej znane jezioro w Szkocji, sławne na całym świecie głównie dzięki legendzie o potworze o imieniu Nessi.
Jezioro znajduje się w niewielkiej odległości od miejscowości Inverness, ten imponujący zbiornik wodny ma 37 km długości i ponad 200 metrów w najgłębszym miejscu.

Loch Ness ma długi rynnowy kształt a na jego brzegu znajduje się wiele wspaniałych miejscowości zaczynając od Loch Dochfour aż do Fort Augustus, ponad to są Foyers i Dores. Dla poruszających się samochodem dobrym pomysłem jest przemieszczanie się wzdłuż zachodniego brzegu jeziora drogą nr A82.

Po drodze można zobaczyć Urquhart Castle, dawny zamek królewski, który był świadkiem jednych z najbardziej dramatycznych okresów w historii Szkocji. Warto zatrzymać się i pospacerować po tych osławionych ruinach. Dzikie piękno i 1000 lat historii – Urquhart Castle działa na wyobraźnie. Zwiedzanie i historię Urquhart wzbogaca niezwykła kolekcja artefaktów pozostawionych przez jego mieszkańców, repliki zabytkowych urządzeń, w tym pełnowymiarowe, działające machiny oblężnicze. Zamek ma wyraźny charakter szkockiej warowni i stanowi jeden z bardzo istotnych elementów dziedzictwa Szkocji a jego ściany były świadkami jednych z najbardziej dramatycznych rozdziałów w historii narodu szkockiego. Co ważne jest w pełni udostępniony do zwiedzana. Jednak przed wybraniem się do zamku warto sprawdzić na jego stronie czy nie został czasowo zamknięty (zdarza się to niezwykle rzadko) z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych lub innych przyczyn.

Loch Ness to oczywiście także legenda o potworze, pierwsze pogłoski o ty stworze pojawiają się już w przesłaniach z VII w. Jednak rok 1933 to początek systematycznych obserwacji tego stwora. Aby dowiedzieć się więcej należy wybrać się do Drumnadrochit, gdzie znajdują się dwie instytucje specjalizujące się w gromadzeniu i ekspozycji dowodów i wiedzy na temat Nessi. Są to Loch Ness Centre & Exhibition oraz Nessieland a to wszystko znajduje się tylko kilka minut jazdy od słynnego zamku Urquhart.

Ponieważ samo jezioro jest ważną atrakcja turystyczną w Szkocji wokół niego rozwinęło się wiele instytucji, przedsiębiorstw i firm świadczących różnorodne usługi turystyczne. Dzięki temu mamy możliwość wybrania się na wycieczkę autokarową w okół jeziora, rejs statkiem po wodach jeziora (przystanie dla statków wycieczkowych znajdują się w Inverness, Drumnadrochit i Fort Augustus)

Należy pamiętać, że wspaniałe widoki i dziewiczy krajobraz Loch Ness sprawiają iż jest to idealne miejsce zarówno do spacerów jak i uprawiania trekingu. Rokrocznie odbywa się tutaj impreza dla miłośników biegania czyli Baxters Loch Ness Marathon.
Oczywiście jezioro to zbiornik wodny, dlatego nie może na nim zabraknąć infrastruktury niezbędnej do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Szczególnie upodobali sobie to miejsce wędkarze. Według wiarygodnych źródeł znajdują się tu doskonałe łowiska, na których można złowić łososie, szczupaki czy pstrągi i inne ryby słodkowodne.

Dodaj komentarz