Pełna zabytków Lizbona, położona w północnej części Portugalii, przyciąga zafascynowanych historią i architekturą turystów, którzy pragną poznać zamknięte w jej murach tajemnice. Słońce, niezwykle otwarta kultura mieszkańców oraz liczne atrakcje sprawią, iż wycieczka po portugalskiej stolicy na długo zapadnie w pamięć.

Zwiedzanie Lizbony – zabytki i atrakcje stolicy

Spacer po mieście warto rozpocząć od najstarszej dzielnicy miasta, Alfamy, która została wzniesiona na urwistych zboczach, dzięki czemu przetrwała, mające miejsce w 1775 r. trzęsienie ziemi. Niemal wszystkie obiekty na ternie Alfamy wybudowano już za panowania chrześcijan, jednak wiele z nich zostało zaprojektowanych przez muzułman. Na terenie dzielnicy dwa razy w tygodniu odbywa się pchli targ, na którym można zakupić wiele lokalnych produktów. Jedną z największych atrakcji Lizbony jest również okazały Klasztor Hieronimitów, wybudowany XVI w., w stylu manuelińskim, stanowiącym połączenie gotyku i renesansu. Wewnątrz mieszczą się groby króla Manuela I oraz jego żony Marii Aragońskiej, a także króla Jana II i jego małżonki Katarzyny Habsburg. Ponadto znaleźć tu można nagrobek słynnego żeglarza Vasco da Gamy oraz pisarza Luisa de Camões.


Lisbon Portugal in Cinematic High Definition from Justin Poore on Vimeo

Zabytkiem architektury sakralnej, na który warto zwrócić uwagę, jest Klasztor Karmelitów. Mimo ogromnych zniszczeń po trzęsieniu ziemi obiekt nadal stanowi jedną z najważniejszych atrakcji w mieście. Obecnie znajduje się tu Muzeum Archeologiczne z najciekawszymi zbiorami w Lizbonie. Zabytkami architektury sakralnej, na które warto zwrócić uwagę podczas spaceru po mieście, są także: Igreja de Sao Vincente de Fora, Igreja de Santa Engracia, kościół św. Rocha oraz Katedra Se. Nie można również zapomnieć o zlokalizowanym na wzgórzu zamku św. Jerzego, skąd podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę Lizbony. Budowa fortecy została zapoczątkowana przez Maurów w XII stuleciu.

Kolejnym symbolem miasta jest, często przedstawiana na pocztówkach, Wieża Betlejemska. Obiekt powstał w latach 1515-1520, za czasów panowania Manuela I Szczęśliwego. Budowla zachwyca niezliczoną ilością wieżyczek oraz przepychem form. Została wzniesiona w stylu manuelińskim. Wewnątrz mieści się tzw. „galeria szeptów”, która w XIX stuleciu  pełniła funkcję więzienia, gdzie przetrzymywano więźniów politycznych.

Lizbona – śladami portugalskiej historii

Malownicza i pełna zabytków Lizbona to idealny kierunek na urlop dla każdego, kto pragnie podążać śladami niezwykle pasjonującej historii miasta i poznać fascynującą kulturę kraju. Przyciągająca urzekającymi zakamarkami Alfama, okazały Klasztor Hieronimitów, zamek św. Jerzego i liczne obiekty architektury sakralnej sprawią, iż urlop w Lizbonie dostarczy samych pozytywnych wrażeń.