Zwiedzanie Turcji to marzenie wielu turystów, którzy uwielbiają piękną pogodę i cudowne widoki. Kapadocja to rozległa turecka kraina, która nieco przypomina krajobraz księżycowy, a mimo to, co roku przyciąga tłumy turystów. Jest to jedyne takie miejsce na świecie, w którym można zobaczyć wydrążone w skałach kościoły, klasztory oraz domy, z których – choć trudno nam sobie to wyobrazić – wiele wciąż jest zamieszkałych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektórzy ludzie zrezygnowali z takiego mieszkania ze względu na bezpieczeństwo.

Dlaczego warto zdecydować się na zwiedzanie Kapadocji? Przede wszystkim ze względu na fakt, że mimo iż skalne domy wyglądają na prymitywne jaskinie, wewnątrz wcale nie odstępują ”zwykłym” mieszkaniom. Ta turecka kraina wabi turystów przede wszystkim podziemnymi miastami mnichów, gdyż to Kapadocja była miejscem, w którym przez stulecia chrześcijanie chronili się przed najazdami.

Dla osób, które marzą o podróży w czasie, doskonałą okazją będzie wieczór kapadocki w skalnej grocie. Jest to niesamowite show, które sprawia, że każdy może poczuć się, jakby żył setki lat temu, w odległych czasach pałaców sułtańskich i haramów. Cała impreza odbywa się w kutej grocie, co jest dodatkową atrakcją. Podczas takiego wieczoru każdy ma okazję zobaczyć, jak wygląda prawdziwy pokaz tańca brzucha, jak wyglądała ceremonia wesela, czym charakteryzowały się tańce kaukaskie oraz na czym polegał wirujący taniec – modlitwa zakonu derwiszy. Jest to coś, co zobaczyć można jedynie w Kapadocji.

Góra Nemrut w Turcji

Zwiedzanie Góry Nemrut

Góra Nemrut (2134 m n.p..m) to prawdziwy cud natury. Szczyt ten znajduje się w południowo-wschodniej Turcji i należy do pasma górskiego Antytauru. To obecnie jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych okresu hellenistycznego.

To właśnie w tym rejonie około 60 roku p.n.e król i władca Kommageny Antioh I Soter wywodzący się z ormiańskiej dynastii Orontydów nakazał wybudować swój grobowiec. Miał on składać się z usypanego z niewielkich odłamków skalnych tumulusa (grobowca władcy) oraz trzech tarasów. Tarasu północnego strzec miały duże rzeźby orłów i lwów, których pozostałości przetrwały do dnia dzisiejszego. Sam taras północny stanowił natomiast miejsce, gdzie znajdowało się na wspólnym cokole pięć ogromnych tronów królewskich. Pierwotnie zasiadali na nich Zeus, Herakles, Tyche, Apollo oraz Antioch. Zostały one jednak zniszczone w czasach panowania Rzymian, a ich głowy porozrzucano wokół taras. Przez wiele lat grobowiec ten pozostawał w zapomnieniu.

Dopiero na początku wieku XIX grobowiec odnaleziono i częściowo odrestaurowano. Dzisiaj jest on udostępniony szerszej publiczności. Przez wiele osób budowla ta jest zresztą uważana za osiągnięcie techniczne porównywalne nawet z piramidami egipskimi. Do dzisiaj naukowcy nie wiedzą zresztą jak ponad 2000 lat temu budowniczym udało się wznieść tak ogromny grobowiec oraz posągi i to na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza. W roku 1987 stanowisko archeologiczne góry Nemrut zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz