Dubrownik zwany powszechnie Perłą Adriatyku jest na pewno najbardziej znanym chorwackim miastem. Pod jego urokiem był sam George Bernard Shaw, który powiedział” ci, którzy szukają raju na Ziemi powinni przyjechać do Dubrownika”. I niezależnie od tego czy jesteśmy tutaj po raz pierwszy czy setny, za każdym razem pozostaniemy pod urokiem tego niezwykłego miasta, którego historia sięga starożytności. Dubrownik ma za sobą długie i bardzo burzliwe dziej, między innymi zmagania wojenne z 1991 roku pozostawiły to cudowne miejsce w ruinie. Na szczęście dzięki subwencjom, a także temu, że od 1979 roku Stare Miasto jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO można je było sprawnie odbudować. Dziś znów zachwyca i przyciąga każdego roku tysiące turystów. Jego popularność wzrosła szczególnie po tym, gdy rozeszła się informacja, że niezwykle popularny serial HBO „Gra o tron” był kręcony właśnie w tym mieście.

Tym co przyciąga tutaj rzeszę turystów są z pewnością zabytki Starego Miasta, a także okalające całe miasto mury obronne, które mają długość 1940 m, a budowa których z przerwami trwała od IX do XVII w. Spacerując główną dubrownicką ulicą Placa możemy podziwiać niezwykłe piękno tego miasta. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje Wielka Fontanna Onufrego, która została wybudowana w 1438 r. przez Onofrio di Giordano della Cava w wybudowanie jej wieńczyło ukończenie budowy miejskiego wodociągu. Ta niegdyś bardzo bogato zdobiona fontanna została w znacznej części zniszczona w czasie trzęsienia ziemi w XVII w. Z dawnych zdobień do dziś przetrwały tylko rzeźbione maski, z których ust wypływa woda.

DUBROVNIK from Greenwave on Vimeo

Kolejnym miejsce często odwiedzanym przez turystów jest zbudowany w latach 1516-1522 Pałac Sponza. Obecnie znajduje się w nim Archiwum Republiki Dubrownickiej, którego zadaniem jest gromadzenie dokumentów dotyczących miasta. Kiedyś ten gotycko-renesansowy budynek był urzędem celny, później skarbcem, mennicą, bankiem, po II Wojnie Światowej mieściło się tu Muzeum Rewolucji Socjalistycznej.

Do Dubrownika najlepiej jest wybrać się latem nie tylko ze względu na doskonałą pogodę, która wówczas tu panuje, ale też dla odbywającego się w lipcu i sierpniu Dubrownickiego Letniego Festiwalu. W czasie jego trwania na Starym Mieście można zobaczyć niezwykłe przedstawienia teatralne, operowe, koncerty symfoniczne (Więcej o festiwalu >>https://www.dubrovnik-festival.hr/en/).

 

Dodaj komentarz