Jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Berlina jest Brama Brandenburska – zabytkowe miejsce przyciągające rzesze turystów. Tutaj odbywają się najważniejsze imprezy, uroczystości czy też demonstracje. Dlatego też będąc w Berlinie, trzeba zobaczyć Bramę Brandenburską. Warto również dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Krótki rys historyczny berlińskiego zabytku

Ten zabytek Berlina został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Carl Gotthard Langhans zainspirowanego Propylejami – ogromną bramą na Akropolu. Brama Brandenburska została wzniesiona w latach 1788-1791 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Jako jedyna z 18 bram wchodzących w skład dawnych murów miejsko-akcyzowych przetrwała do czasów współczesnych. Ten najbardziej rozpoznawalny zabytek Berlina poddano renowacji w latach 2000-2002, a ponownie otworzono w 15. rocznicę Zjednoczenia Niemiec.

Najważniejsze informacje o Bramie Brandenburskiej

Brama Brandenburska została wybudowana w stylu wczesnoklasycystycznym z piaskowca łabskiego. Wznosi się na wysokość 26 metrów, Jej szerokość wynosi 65,5 metra, a głębokość sięga na 11 metrów. Brama posiada 5 przejazdów (najszerszy na środku) oraz 2 przybudówki z wielkimi posągami:
– Marsa chowającego miecz do pochwy;
– Minerwę z lancą.

Poza tym po obu stronach Bramy Brandenburskiej znajduje się po 6 kolumn (15-metrowych) w stylu doryckim z jońskim rowkowaniem, zaś attyka i filary dzielące przejazdy są pokryte reliefami przedstawiającymi m.in. czyny Herkulesa. Na szczycie bramy, nad najszerszym przejazdem, znajduje się 5-metrowa miedziana rzeźba kwadrygi prowadzonej przez uskrzydloną rzymską boginię zwycięstwa – Wiktorię. A dla zainteresowanych, ile koni jest na Bramie Brandenburskiej, odpowiedź brzmi – cztery, jest to czterokonny antyczny rzymski wóz dwukołowy.

Najbardziej rozpoznawalna wizytówka Berlina jest usytuowana na zachód od historycznego centrum miasta, na skrzyżowaniu alei Unter den Linden z ulicą Ebertstraße. Brama Brandenburska jest warta zobaczenia zarówno za dnia, jak i nocą.