W południowo-zachodnich Węgrzech leży jedno z największych środkowoeuropejskich jezior – Balaton, przez samych Węgrów nazywane „Węgierskim Morzem”.

Jest to miejsce, w którym jest zarówno cisza i spokój, ale można tu też spędzać czas czynnie – żeglując, pływając, jeżdżąc na rowerze. Południowa część Balatonu to idealne miejsce na romantyczne spacery urokliwymi uliczkami miejscowości znajdujących się nad jeziorem.

W małych miasteczkach można podziwiać tradycyjną sztukę węgierską oraz wyroby rękodzielnicze. Centralnym miastem tej części jest miejscowość Siofok, w której znajdują się kompleksy hotelowo-gastronomiczne o różnym standardzie więc każdego rodzaju turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Z kolei północna część została w znacznej mierze ukształtowana przez liczne wulkany. Warto zaplanować sobie wycieczkę po tutejszych wzniesieniach, bo z ich szczytu, np. z Badacsony można zobaczyć cały Balaton i samemu ocenić jak piękne jest to jezioro. Jest to też rejon, w którym znajduje się bardzo duża ilość winnic. Aby poznać i spróbować tutejsze wina najlepiej wybrać się na wycieczkę na przełomie września i października. Wówczas odbywają się lokalne festiwale, na których producenci wystawiają swoje wyroby.

Na zachodzie w Héví znajdują się źródła termalne, a w pobliżu w Keszthely można podziwiać piękny barokowy pałac. Oprócz jego niewątpliwych walorów architektonicznych tym co przyciąga tu ludzi są organizowane latem koncerty i różne wydarzenia kulturalne. W upalne dni przyjemne schronienie można znaleźć w otaczającym pałac rozległym parku.
Z Keszthely jest już niedaleko nad Mały Balaton, który jest rezerwatem dla zagrożonych gatunków rośli oraz ptaków.

BALATON TRIP from Neza Peterca on Vimeo.

Nad Balaton najlepiej wybrać się między majem a październikiem, wówczas możemy być pewni, że będziemy mieć słoneczną pogodę. Temperatura wody ma około 29 stopni Celsjusza, rzadko kiedy spada poniżej 20 stopni.
Nie tylko latem warto planować wyjazd nad jezioro. Zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera woda zamarza i rozpoczyna się szaleństwo sportów zimowych. Można wówczas jeździć na łyżwach, a także żeglować bojerami czyli łódkami na łyżwach.

Dojazd samochodem z Warszawy zajmie nam ok 10 godz (https://goo.gl/maps/DPhQr5djhqo) Alternatywą może być podróż samolotem do Budapesztu ale wówczas też musimy jakoś dotrzeć nad Balaton – pozostaje więc albo komunikacja regionalna albo wynajęcie samochodu (https://www.rentalcars.com/pl/city/hu/budapest/)

Dodaj komentarz