Angkor Wat to z pewnością najbardziej znana historyczna budowla w Kambodży, a jej piękno i doskonały stan zachowania sprawiają, że każdego roku pojawią się u jej stóp rzecze turystów. Biorąc pod uwagę wielkość i rozmach budowli najczęściej na jej widok nasuwają się porównania z piramidami czy Tadź Mahal.

Najlepszą porą na zwiedzanie Angkor Watt będzie okres między listopadem a kwietniem, wówczas w Kambodży panuje pora sucha, ze średnimi temperaturami od 20 do 25 stopni.
I kolejna rzecz, na którą musimy być przygotowani planując zwiedzanie to, że spotkamy tam mnóstwo zwiedzających, są to właściwie tłumy. Na zwiedzanie całego kompleksu Angkor będziemy potrzebować około tygodnia, takie minimum to trzy dni. Natomiast jeśli mamy tylko jeden dzień to niestety trzeba będzie zrezygnować ze zwiedzenia większej ilości świątyń i poprzestać na jednej, dwóch. Prawda jest jednak taka, że nawet wizyta w jednej świątyni zapewnia niezwykłe wrażenia i wspomnienia na wiele lat.

Angkor Wat została zbudowana w XII wieku i prawdopodobnie była to świątynia grobowa króla Surjawarmana II. Jej budowa trwała około 35 lat, zajmuje obszar 2,08 km. Tym co wyróżnia Angkor Wat na tle innych świątyń jest liczący 900 m kamienny relief, który przedstawia około 20 tysięcy różnych postaci w scenach z indyjskich eposów takich jak Ramajana i Mahabharata.

 

Angkor Wat in motion from Provolod on Vimeo.

Będąc w Angkor Wat oprócz zwiedzania i podziwiania zabytków architektury
mamy możliwość zobaczenia jednych z najpiękniejszych wschodów i zachodów słońca. Jeśli chcemy zająć dobre miejsca musimy być na miejscu już około 5 nad ranem. A i tak musimy się liczyć z tym, że wokół nas będzie sporo ludzi. Również, żeby obejrzeć zachód, trzeba zająć dobrą pozycję dużo, dużo wcześniej niż samo słońce zachodzi.

Na miejscu nie brakuje stoisk i straganów z pamiątkami, na których można kupić różne pamiątkowe gadżety. Warto się przejść pomiędzy nimi i kupić choćby magnes na lodówkę.

Z informacji praktycznych trzeba pamiętać, że zwiedzamy kompleks świątynny więc obowiązuje odpowiedni strój czyli długie spodnie i zakryte ramiona.
I jeszcze preparat przeciwko komarom jest tutaj koniecznością.

Dodaj komentarz